Website TemplatesJoomla TemplatesWeb Hosting
چهارشنبه, 05 آذر 1393
حامی بـــم خــرما شوید

By PLAVEB
با اطمینان پرداخت کنید
mellat.png
free2.jpg
نظر سنجی

Ads on: Special HTML
آمار بازدید
مسیر: خانه ترکیبات خـــــرما

ترکیبات خــــــرما

میانگین امتیار کاربران: / 3
ضعیفعالی 

 

تركيبات خرما:

 
خرما شامل 25 درصد ساكاروز ، 50درصد گلوكز ، و مواد آلبومينوئيدي ، پكتين و آب مي باشد . بعلاوه داراي ويتامينهاي مختلف منجمله ويتامين A,B,C,E و مقادیري

املاح معدني مي باشد که هر کدام از اين مواد در سلامتي انسان نقش بسزايي دارد.

۱۰۰ گرم خرمای تازه دارای ۱۶۳ کیلوکالری انرژی ، ۰٫۹ گرم پروتئین ، ۰٫۳ گرم چربی ، ۳۸ گرم گلوسید ، ۳۰‌ میلیگرم فسفر ، ۱٫۳ میلی‌گرم آهن ، ۶۵۰ میلی‌گرم پتاسیم ، ۶۵ میلی‌گرم منیزیم ، ۷۰ میلی‌گرم کلسیم ، ۲ میلی‌گرم آهن ، ۲٫۲ میلی‌گرم نیاسین است.


به علاوه ميوه خشك (خرماي خشك)، ‪ ۳۰۰‬كالري انرژي، دو گرم پروتئين، ‪ ۰/۶‬گرم چربي، ‪ ۶۰‬ميلي گرم گوگرد ‪ ۵۰‬ميلي گرم فسفر، ‪ ۶۵۰‬ميلي گرم پتاسيم، ‪ ۶۵‬ميلي گرم منيزيم، ‪ ۷۰‬ميليگرم كلسيم دو ميلي گرم آهن و ‪ ۲/۲‬ميلي گرم نياسين و مقدار كمي سديم دارد.
مقدار كالري خرما

بلافاصله بعد از خوردن یك كیلوگرم خرما، ۳۴۷۰ كالری انرژی در بدن تولید می شود. به همین دلیل مصرف خرما در افطار مناسب است، زیرا گرسنگی شما را فرو می نشاند..

این مقدار انرژی در مقایسه با سایر میوه ها بسیار بالاست. مقدار انرژی تولید شده در یك كیلو گرم از مواد غذایی زیر به شرح زیر است :

زرد آلو : ۵۲۰ كالری

پرتقال : ۴۸۰ كالری

برنج پخته : ۱۸۰۰ كالری

نان گندم : ۲۲۹۵ كالری

موز : ۹۷۰ كالری

گوشت بدون چربی : ۲۲۴۵ كالری

ولی همانطور كه گفته شد یك كیلو خرما بیش از ۳۰۰۰ كالری انرژی تولید می كند.

۱۵ تا ۳۰ در صد آن را آب تشكیل می دهد . میوه خرما ۲ درصد پروتئین و كمتر از ۲ درصد چربی و املاح دارد. پروتئین و آب موجود در آن بسته به نوع خرما و مرحله رسیدن آن فرق می كند. سدیم كمی نیز دارد.در مراحل رشد و نمو ميوه خرما دامنه رطوبت آن از 85 تا 5 الي 10 درصد مي باشد. رطوبت خرما در مرحله اي که به علت افزايش غلظت قند و کاهش آب به خودي خود از فساد جلوگيري مي کند، به 24 درصد مي رسد. اکثر خرماهاي تجارتي داراي مقدار رطوبتي برابر 20 درصد هستند. از نظر ترکيبات ميوه خرما، قندها جزء ترکيبات غالب هستند. به طوري که در کشورهاي قديمي توليدکننده خرما از آن بيشتر به عنوان منبع قندي استفاده مي شده است. براي درست کردن چاي، آب را با خرما مي جوشانند، چادرنشين ها شير را با خرما جوشانده و يا اينکه خرما را براي تأمين انرژي مورد نياز بدن خود مصرف مي کنند. يک کيلوگرم خرما با رطوبت 20 درصد، 3000 کيلوکالري انرژي توليد مي کند که بيشترين مقدار انرژي از قندهاي آن به دست مي آيد. قندهاي خرما ترکيبي از ساکارز، گلوکز و فروکتوز است که دو قند فروکتوز و گلوکز پس از تغيير شکل، به ساکارز تبديل مي شوند.

ميزان پروتئين و چربي موجود در گوشت خرما بسيار کم است. چربي بيشتر در منطقه پوست متمرکز گرديده و اهميت آن در نگهداري و محافظت از ميوه از لحاظ فيزيولوژيکي بيشتر از ارزش تغذيه اي آن است. در خرما بين 1 تا 3 درصد پروتئين يافت مي شود. اما به دليل کم بودن اسيدهاي آمينه موجود در آن، نمي توان از خرما به عنوان منبع تغذيه اي پروتئين استفاده کرد. در خرماهاي رسيده تجاري بين 2 تا 6 درصد از گوشت خرما را الياف خام (فيبر) تشکيل مي دهد. با وجود داشتن انواع ويتامين هاي آ، ب6، ب3 و فولات و همچنين مقدار قابل ملاحظه اي پتاسيم، بيشترين اهميت تغذيه اي خرما نقش آن در تأمين فيبر غذايي است.


ويتامين E موجود در خرما از تشکيل لخته در عروق کرونري قلب پيشگيري مي‌کند و خاصيت ادرار‌آوري دارد. موجب کاهش فشار خون افراد مي‌شود و از سکته‌هاي مغزي و قلبي پيشگيري مي‌کند. کساني که به فشار خون مبتلا هستند، مي‌توانند از خرما استفاده کنند همچنين ويتامين E موجود در خرما از سقط جنين در مادران باردار پيشگيري مي‌کند.


يک متخصص تغذيه گفت: مصرف خرما موجب کاهش کلسترول خون مي‌شود و از سکته‌هاي مغزي و قلبي پيشگيري مي‌کند خرما يکي از منابعي است که همه ويتامين‌هايي که براي فعاليت‌هاي فيزيولوژي بدن مفيد است را تأمين مي‌کند. وي بيان کرد: خرماهاي نرسيده سرشار از ويتامين E است که در درمان ناتواني جنسي در مردان و زنان مفيد است.

اين متخصص تغذيه اضافه کرد: ويتامين E يک آنتي‌اکسيدان است که براي ذخيره کردن ويتامين A و C و عنصر سلنيوم در بدن مؤثر است همچنين موجب افزايش نيروي جواني مي‌شود و پيري سلول‌ها را به تأخير مي‌اندازد.

وي گفت: ويتامين E موجود در خرما از تشکيل لخته در عروق کرونري قلب پيشگيري مي‌کند و خاصيت ادرار‌آوري دارد. موجب کاهش فشار خون افراد مي‌شود و از سکته‌هاي مغزي و قلبي پيشگيري مي‌کند. کساني که به فشار خون مبتلا هستند، مي‌توانند از خرما استفاده کنند همچنين ويتامين E موجود در خرما از سقط جنين در مادران باردار پيشگيري مي‌کند.
اين متخصص تغذيه گفت: خرما سرشار از ويتامين‌هاي گروه ب است که اين ويتامين در بدن از ناراحتي‌هاي پوستي، روحي و عصبي پيشگيري مي‌کند.

وي اضافه کرد: ويتامين ب ? موجود در خرما موجب کاهش کلسترول خون در افراد مي‌شود همچنين موجب کاهش فشار خون و کاهش سردرد‌هاي ميگرني مي‌شود.

1– مواد قندي : قسمت اعظم خرما را قند تشكيل مي دهد و در خرماهاي خشك، ميزان قند، بيش از 70 درصد است.اکثر قند خرما اينورت و جاذب الرطوبه بوده و كريستاله نمي شود

در خرما قند (ساكاروز) به محض تشكيل شدن،در محیط آبی تجزیه شده و دو قند گلوكز و فروكتوز بوجود مي آيد. از خرماي درجه دو و سه كه بازار نداشته و از لحاظ قيمت بسيار پائين مي باشد مي توان قند مايع تهيه نمود.

2 – آب: بعد از مواد قندي بيشترين درصد مواد تشكيل دهنده خرما آب است، ميزان آب خرما بستگي به رقم ميوه دارد و ميزان رطوبت ميوه اثر قابل ملاحظه اي در ميزان شكرك زدن آن در طول مدت انبارداري دارد.

3 – مواد معدني : طبق نتايج مطالعات هاس و پبيس (1935) حدود 2% وزن تر خرماي رسيده را خاكستر تشكيل مي دهد. اين خاكستر شامل موادي از قبيل كلسيم، پتاسيم، فسفر، كلر، سولفور، منيزيم، آهن، مس و غيره است.

4 – ويتامين ها: اين مواد نيز يكي ديگر از تركيبات مهم خرما هستند، دانستن ميزان ويتامين ها براي مصرف كننده ها و كساني كه مي خواهند خرما را بسته بندي كنند و بفروشند براي درج بر روي برچسب هاي بسته بندي اهميت دارد. در جدول پيوست ارزش غذايي خرما با چند نوع خشكبار ديگر مقايسه شده است كه نشان دهندة اين است كه ارزش غذايي خرما در بسياري از موارد بيشتر از ساير اقسام خشكبار، مخصوصاً باتوجه به قيمت آن هاست. در ميوه خرما همچنين آمينواسيدهاي مختلفي وجود دارد كه نوع و ميزان آنها بستگي به شرايط رشد و نمو ميوه متفاوت است.

5 - تانن: وجوديك لايه نازك تانن در زير پوست ميوه ، در مرحله كيمري، باعث گس شدن آن مي شود. زماني كه خرما رنگ سبز خود را از دست مي دهد و زرد يا قرمز مي شود، تانن آن در سلول هاي خرما ذخيره شده و بعد به صورت ذرات غيرمحلول درمي آيد و گسي خرما از بين مي رود كه سرعت اين تغيير و تبديل به رقم خرما بستگي دارد.

6 - مواد سلولزي و نشاسته اي : ديواره سلولهاي خرما از مواد سلولزي تشكيل شده است. در مرحله ايي كه ميوه خيلي كوچك و سبز است حدود 85% از مواد خشك آن را سلولز و ساير مواد غيرمحلول، تشكيل مي دهد اما به تدريج كه به مرحله رسيدن نزديك مي شويم، ميزان مواد سلولزي آن تقليل يافته و به درصد مواد قندي آن اضافه مي گردد.

7 - مواد پكتين : در ميوه خرما مواد پكتين مختلفي مانند پروتوپكتين به صورت محلول وجود دارد. موقع تهيه شيره از خرما، وجود پكتين باعث اشكالاتي مي شود كه جوشاندن شيره و يا تغيير دادن pH آن تا اندازه ايي به رفع اين اشكالات كمك مي كند.

8 - مواد چربي و اسيدهاي چرب : قسمت خوراكي خرما مقدار كمي مواد چربي دارد. معمولاً 6/ 0 تا 72/ 0 درصد از وزن خرما را مواد چربي تشكيل مي دهد. درصد زيادي از اين مواد روي سطح خارجي ميوه پخش شده است.

هسته خرما داراي مواد چربي زيادتري (حدود 5/ 8 درصد) است. خواص : به گفته يك كارشناس تغذيه؛ آهن موجود در خرما در پيشگيري از بروز بيماري فقر آهن موثر است. عمده‌ترين مواد تشكيل دهنده خرما را كربوهيدرات ها تشكيل مي‌دهند؛ به طوري كه 67 درصد از اجزاي تشكيل دهنده خرما را كربوهيدرات‌ها به ويژه ساكاروز و فروكتوز تشكيل مي‌دهد. همچنين 5/ 2 درصد پروتئين، ‌5/ 7 گرم فيبر خوراكي، ‌يك ميلي‌گرم آهن، پتاسيم، ‌ويتامين A ، ‌بتاكاروتن، ‌41 ميلي گرم كلسيم، ‌57 ميلي گرم فسفر را از ديگر اجزاي تشكيل دهنده خرما عنوان كرد و يادآور شد: خرما با توجه به داشتن مقدار قابل توجه فيبر خوراكي در پيشگيري از سرطان‌هاي دستگاه گوارش به خصوص سرطان كولون و نيز كاهش چربي‌هاي خون موثر است. ‌

امروزه خرما در پيشگيري از فقر آهن موثر شناخته شده است، چرا كه ميزان آهن موجود در خرما در هر يكصد گرم به يك ميلي گرم مي‌رسد. كه اين مقدار نسبت به ساير مواد غذايي مقدار قابل توجهي محسوب مي‌شود. به همين دليل مصرف خرما، بيماري‌هاي قلبي-عروقي را نيز بهبود مي‌بخشد. 

 منابع:
                                                   www.BAMKHORMA.com

                        pezeshk.us , irteb.com , parsiteb.com , tebyan.net , wikipedia.org

{p30mellat}( « رطب مضافتی بـــــم »)(350000){/p30mellat}

آخرین بروزرسانی (جمعه, 24 تیر 1390 ساعت 08:36)

 
bamkhorma-banks.jpg
BAMKHORMA