Website TemplatesJoomla TemplatesWeb Hosting
دوشنبه, 03 آذر 1393
حامی بـــم خــرما شوید

By PLAVEB
با اطمینان پرداخت کنید
mellat.png
free2.jpg
نظر سنجی

Ads on: Special HTML
آمار بازدید
مسیر: خانه خـــــرما

خــــــرما

میانگین امتیار کاربران: / 4
ضعیفعالی 

خـــــرما:


خرما : Date

نام علمي : Phoenix dactyliteral

اسم من ((خرما)) است !
من در هر مرحله ، از شكوفه تا رسيدن ، داراى خواص گوناگون هستم .
شكوفه ى من مقوى جسم و روح است .


گل من پس از شكفتن التهاب خون را تسكين مى دهد
و خودم براى امراض عفونى مفيد بوده ، قوه بينايى ، شنوايى ، درد مفاصل و سياتيك را درمان مى نمايم .
در من هزاران خاصيت وجود دارد كه يكى از آن ها، دشمنى و مبارزه با سرطان است !

اسم من خرما است . در فارسى به درخت من ((خرما بن )) و درخت خرما گويند و اعراب به خرما ((تمر)) و به درخت آن نخل گويند و اين همان درختى است كه حضرت عيسى در زير سايه آن از مادر متولد شدند و خداوند به حضرت مريم امر فرمودند تا از ميوه من بخورد - درخت من معمولا در جايى ميوه مى دهد كه سرش در آتش و پايش در آب باشد. چه آفتاب سوزان و آب فراوان براى من ضرورت دارد.


در ايران در بـــــم - بلوچستان - اهواز - آبادان - جهرم - قصرشيرين و خرمشهر به عمل مى آيم . اقسام زياد دارم كه فرق آنها در كوچكى و بزرگى و شكل ميوه است و بهترين محصول من مضافتى كرمان و بلوچستان است . درخت من نر و ماده دارد.


درخت نر ميوه نمى دهد، فقط شكوفه مى نمايد و يكى از عجايب ايران يك درخت خرماى نر در بلوچستان مى باشد كه 45 متر قامت دارد. شكوفه درخت من معمولا در محفظه اى است به شكل ماهى كه سر و ته آن باريك و ميان آن پهن و ضخيم است . به غلاف اين محفظه در فارسى نارونه و در عربى كفرى گويند و چون اين غلاف بشكفد، در وسط آن ماده اى شبيه پشمك سفيد رنگ ظاهر مى شود كه به آن اعراب طلع گويند و داراى دانه است كوچكتر از گندم كه خرماكاران آنها را برداشته در وسط شكوفه ى ماده مى گذارند تا ميوه آن شيرين و شاداب شود، و در غير اين صورت ، ميوه آن نرك شده و قبل از رسيدن گنديده و از بين مى رود.


طبق مطالعات نويسنده ى زبان خوراكيها، با اين ميوه هاى سبز نرك مى توان مربا و ترشى درست كرد. و از منافع آن بهره مند شد. ميوه من از موقع شكوفه كردن تا رسيدن هفت مرحله دارد كه هر يك داراى اسامى مختلف و گوناگون است و اكنون اجازه فرمائيد كه آنها يكى پس از ديگرى خود را به شما معرفى نمايند.


خُرما درختي است از تيره گرمسيري جزو تيره نخلها که ميوه‌اش جزو ميوه‌هاي سته مي‌باشد يعني تمام قسمت بريکاري آن گوشتي و محتوي مواد غذائي است. داراي هسته‌اي سخت و پوست نازک و طعم شيرين که به شکل خوشه‌اي بزرگ از شاخه آويزان مي‌گردد و برگهاي آن بزرگ است. ارتفاع نخل به 10 تا 20 متر يا بيشتر مي‌رسد.

خرما، ميوه کوچک و بيضي شکل درخت نخل خرما است که به فارسي «درخت خرما»، به عربي «نخل» و به انگليسي «Date - Palm» گفته مي شود. اين ميوه در کتب طب سنتي به نام «تَمْرْ» مي باشد. از خانواده Palmaceae بوده و نام علمي آن
Phoenix dactyliferal است.

گياهان کمي مانند نخل خرما يافت مي شوند که به صورت زراعي به کار برده شده و با زندگي آدمي نيز پيوستگي داشته باشند. اين مبالغه نيست که بگوييم اگر نخل نبود، گسترش و پراکندگي آدمي به مناطق گرم و بي آب و علف جهان قديم، بسيار محدودتر مي شد. خرما نه تنها غذايي پرانرژي است بلکه به راحتي قابل نگهداري و انبار کردن و حمل در مسافت هاي طولاني در صحرا مي باشد و با ايجاد سايه و محافظت در برابر بادهاي صحرايي محل مناسبي را براي اسکان صحرانشينان ايجاد مي کند. علاوه بر اين از نخل، محصولات متفاوت ديگري جهت استفاده در توليدات کشاورزي و تغذيه دام هاي اهلي به دست مي آيد، به طوري که عملاً هر يک از قسمت هاي نخل، کارآيي مفيدي دارند.

مرکز اصلي خرما تاريخ مشخصي ندارد اما مدارک موجود در مورد نخل کاري به کشت اين گياه تا 4000 سال قبل از ميلاد مسيح(ع) در محلي که هم اکنون در جنوب عراق قرار دارد، اشاره دارند. اما منابعي در مورد نخل از مصر باستان کشف شده است و نظر عمومي اين است که ابتدايي ترين زمان نخل کاري مصادف با قديمي ترين تمدن ها بوده و از شمال شرقي آفريقا تا شمال غربي جلگه دجله و فرات ادامه يافته است.


ميوه رسيده خرما بسته به نوع آن به رنگ هاي قهوه اي روشن، قهوه اي و قهوه اي تيره مايل به سياه مي باشند و گوشتي شيرين داراي يک هسته بلند به طول 1 تا 3 سانتي متر و قطر 2 تا 5 ميلي متر است که به صورت خوشه هاي بزرگ ظاهر مي شود.

خرما بومي مناطق گرمسير آفريقا و عربستان است و در ساير مناطق گرم جهان نيز کاشته مي شود. در ايران، کشت خرما در تمام مناطق گرمسير از جمله خوزستان، کرمان، فارس، بلوچستان و نواحي مرکزي صورت مي گيرد.

واژه خرما ريشه و بنياد فارسي داشته و از زبان فارسي به زبانهاي هندي، اردو، ترکي، اندونزيايي و مالزيايي وارد شده است.


خرما ميوه اي بسيار قديمي است و نام آن در كتاب مقدس 42 بار تكرار شده است . اين ميوه پرخاصيت براي مردم کشورهاي اروپايي و آمريكايي تا حدي ناآشنا است و آنرا فقط در كيك و شيريني مصرف مي كنند ولي در خاورميانه و مخصوصا در كشورهاي عربي بعنوان يك غذاي اصلي بكار مي رود .

يهوديان معتقدند درخت خرما در فلسطين و يا اسرائيل امروزي بفراواني وجود داشته است بطوريكه در ناحيه بين درياي گاليله و درياي مدره جنگل بزرگي از درخت خرما بوده است .

مسلمانان معتقدند كه حضرت محمد (ص) اين درخت را خلق كرده اند . در ديانت مسيح ، برگ درخت خرما سنبل و نشانه شهادت و روح شهدائي است كه در راه ديانت حضرت مسيح جان باخته اند .خرما در دوران باستان به فراواني در سرزمين‌هاي بين دو رود نيل و فرات وجود داشته و گفته مي‌شود محدوده رشد آن در دوران پيش از تاريخ از سنگال تا حوزه رودخانه ايندوس در شمال هند را در برمي‌گرفت.
شواهد باستان‌شناسي مربوط به کشت خرما در غرب عربستان به 4000 سال پيش از ميلاد مسيح تعلق دارند. خرما در اين نواحي به عنوان نماد باروري و زايش مورد توجه خاص مردم بوده است و چادرنشين‌‌ها آن را در واحه‌هاي بياباني مي‌کاشتند.
اعراب خرما را با خود به اسپانيا بردند. بعدها بتدريج خرما از آسيا و عمدتا خاورميانه به استراليا و قاره آمريکا نيز برده شد. سياحان اسپانيايي نيز خرما را به نيومکزيکو و کاليفرنيا معرفي کردند تا جايي که کاليفرنيا امروزه يکي از توليدکنندگان خرماست.

بيش از 3000 نوع خرما در جهان شناخته شده است که برخي از آنها مانند هليله، مضافتي، شکري چرپان و بارشاهي در ايران وجود دارد.


خرما ميوه‌اي قديمي است، ميواي که از درختي عمل مي‌آيد که جزو تيره نخل هاست و در مناطق نيمه گرمسيري و گرمسيري پرورش مي‌يابد.

عده‌اي خاستگاه آن را هندوستان مي‌دانند و باستان شناسان معتقدند کاشت اين درخت به پنج هزار سال پيش برمي گردد.گفته مي‌شود که نخل خرما از ايران به چين برده شده و در کشورهاي اروپايي مانند اسپانيا کشت شد.

خرماي ايراني گونه‌هاي متعددي دارد که مصارف هر کدام از آنها متفاوت است ، گونه‌هايي مانند مهتري ، سلاني ، شهمران ، کلوته و … که در ميان اين گونه‌ها شايد نام”مضافتي” براي ما از همه آشناتر باشد ، گونه‌اي از خرما که به شکل رطب در بازارهاي داخلي و خارجي با طعمي بسيار دلچسب به فروش مي‌رسد. که رطب مضافتی بـــــم بهترین آن بوده که در جهان دارای رتبه یک بوده و هست.
منابع: pezeshk.us , irteb.com , parsiteb.com , tebyan.net , wikipedia.org ,   www.BAMKHORMA.com , akairan.com


 

 

آخرین بروزرسانی (پنجشنبه, 23 تیر 1390 ساعت 02:24)

 
bamkhorma-banks.jpg
BAMKHORMA